İsra Suresi 80-81


De ki: “Ya Rabbî, gireceğim yere dürüst olarak girmemi, çıkacağım yerden de dürüst olarak çıkmamı nasib et ve Kendi katından beni destekleyecek kuvvetli bir delil ver bana!”

 

De ki: “Hak geldi, batıl yıkılıp gitti. Çünkü batıl, yok olmaya mahkûmdur.”

 

 İsra suresi: 80-81

Reklamlar

İsra Suresi 80-81” üzerine 3 yorum

 1. “Hak geldi, batıl yıkılıp gitti. Çünkü batıl, yok olmaya mahkûmdur.”

  Buradan ilk anda aklımıza şu da geliyor; yani eğer “etraf” batıl ile dolu ise, demek ki, “hak” buraya uğramamış, hakça değerlendirilmeler yapılmıyor, hakperestlik mevcut değil!..

  Öyle ise, “hak” geldiğinde batıl gidecektir. Demek ki, hak olanı üstün tutmadan, hakkı tutup kaldırmadan, hakperestçe muamelelerde bulunmadan, hakkın sesi olmadan, batılın kaybolup gitmesini beklememek lazım!..

 2. “De ki: “Hak geldi, batıl yıkılıp gitti. Çünkü batıl, yok olmaya mahkûmdur.” (İsra 81)

  Allah (c.c.) nun değerleri; doğru ve yanlış dedikleri ile tanımlayabiliriz kendimizi ancak. Bunun haricindeki her türden tanımlama hem anlamsız hem de kalıcılıktan uzak, kısa sürede sönmeye mahkum ve de netice itibari ile acı verici, helak edicidir.

  Ben şuyum, ben buyum, ben şöyle ve böyleyim, ben şöyle olmak istiyorum vs. derken, bu tanımlamanın Allah (c.c.) nun rızasına ve değerlerine uygunluğunu kontrol etmeliyiz, zira O’nun rızasına, değerlerine uymayan, Hak olan içinde bir yere oturmayan/oturamayacak bir tanım/istek/yön, içimize doldurduğumuz bir ateş, geleceğimizde açtığımız bir uçurum olacaktır. Ve kendimizi kandırmak…

  Hak olan değerlerle kendimizi tanımlayıp oluşturduğumuzda ise, Hak olan sonsuz olduğu için, sonsuza dek yaşayacağızdır. Şey gibi: cömertliğin ve cömert insanın sonsuza dek yaşamasına izin verilir ancak cimrilik ve cimri insan sürekli var olamaz, var edilmez. Eninde sonunda temizliğe/cezaya tabii tutulurlar. Aynı şey namus-zina, yalan-doğru sözlülük, kibir-tevazu vd. ikilileri için de geçerli.

  Selam ile.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s