Münafikûn, 63/4


“Onları gördüğün zaman kalıpları (bedenleri) hoşuna gider, konuşurlarsa sözlerini dinlersin. Onlar sanki duvara dayanmış kütükler gibidir. Her gürültüyü kendi aleyhlerine sanırlar. Düşmandır onlar. Onlardan sakın. Allah onların canlarını alsın. Nasıl bu hale geliyorlar?” (Münafikûn, 63/4)

 

Bu ayet-i kerimede münafıkların bazı temel özellikleri anlatılıyor ki, bunları şöyle sıralayabiliriz:

1. Onlar cismaniyet ve beden itibariyle dikkat çekicidirler; mesela iri kıyım, yapılı, cüsseli, görenlere tesir edecek ölçüde şık ve giyim-kuşamları açısından da görkemli -muhteşem değil- ve göz alıcıdırlar.

2 Dili güzel kullanma konusunda fasih ve edebi bir üsluba sahiptirler; konuşurken, yazarken çevrelerindeki insanları adeta büyülerler. Evet onlar konuştuklarında mutlaka sözlerini dinletirler. İşte bu iki belirgin vasıflarına rağmen münafıklar:

Elbise giydirilmiş kütükler veya duvara dayanmış kereste gibidirler. Kalıpları fevkaladedir ama kalblerinden söz etmek zordur. Onlar kütük gibi kaskatı ve serttirler; zira kalbleri mühürlenmiştir, hak ve hakikat adına hiçbir şey anlamazlar; daha doğrusu anlayamazlar.

Dahası her hareket ve her gürültüyü kendi aleyhlerine sanırlar. Hayatlarını bir o yanda bir bu yanda dual olarak sürdürür ve ömürlerini gel-gitlerde tüketirler. Müminlerin duyarlılık gösterdikleri konular karşısında onların durumu, cansız cenazelerden farksızdır. Ne var ki camide, savaş alanında, çarşıda-pazarda hep müminlerle beraber görünmeye gayret gösterirler. İşte bu iki yüzlülüklerinden dolayı alabildiğine korkaktırlar; zira gerçek yüzlerinin ortaya çıkmasından sürekli endişe duyarlar dolayısıyla her türlü gürültüyü kendi aleyhlerinde sanırlar.

Bu itibarla da müminlerin gerçek düşmanları işte bunlardır ve nerede ortaya çıkıp sizi nasıl sokacağı belli olmayan akrep tipler de yine bunlardır.

O halde siz de onlardan sakınmalısınız; zira her zaman ve her fırsatta sizi sokabilirler.. hem de topluma iyilik yapıyor olma mülahazasıyla bunu yaparlar.

…Ve netice, Cenab-ı Hak fezlekeyi koyuyor; “Allah onların canını alsın, (onları kahretsin; imanı, imanın güzelliklerini gördükleri, iman cemaati içinde yaşadıkları halde) nasıl da hakka, hakikate sırtlarını dönüyorlar?”

Münafıklar devr-i saadetteki örnekleri sayılan İbni Ubey, Muğis bin Kays, Ced bin Kays gibi ilk temsilcileriyle müşekkel, görkemli, kılık-kıyafet ve makyaj zaaflarıyla tabiilikten uzak -bu, oldukları gibi görünmemeden ibaret olan münafık ahvaline fevkalade münasib düşmektedir- fantezi yapmaya, tumturaklı söz söylemeye meraklı ve her biri kendinin, kendi düşüncesinin, kendi muhakeme ve mantığının aşığı klasik manada narsist denecek kadar zaaflar yumağı birer mahlukçuk idiler. Seslendirdikleri laf u güzaf da olsa, konuları yerinde iğlâk ve ibhamla belirsizleştirmek suretiyle, yerinde bir kısım orijinalitelerle hep birer şizofreni veya paranoya resmederler. Öyle ki Allah’ın ikaz ve irşadı olmasa nebi ve nebi vârislerine de kendilerini dinletebilirler. Tabiî dinleyecekleri hususları da dinlerken konuya kendilerini vermiş ve kulak kesilmiş bir görüntü sergilerler. Zaten onların her halleri bir gösteriş ve şovdan ibarettir. Oturuş-kalkışları da, söz ve beyanları da birer yalandan ibarettir ama, bu ayandan ayanı görüp sezmek de ilahi mevhibe ve basirete mütevakkıftır.

Kendileri yalancı, ikiyüzlü ve takiyyeci olduklarından en masum hareketlerden bile işkillenir, en nezih duygu ve düşünceye müesses hamle ve hareketleri hep aleyhlerinde sanır ve temiz insanları gönüllerindeki akreplerin mülahazalarıyla değerlendirirler sineleri hep hıyanetle inip-kalkmaktadır ve nabızları da korkuyla atmaktadır. İman ehli için gerçek düşman bunlardır ve müminler kendi üsluplarını korumada kusur etmeden bunlardan sakınmalıdırlar

M.Fethullah Gülen

Reklamlar

Münafikûn, 63/4” üzerine bir yorum

  1. Hz.Ömer Efendimiz’in sancıları geliyor aklıma…
    Hz.Huzeyfe ibni Yeman’a(Efendimiz(sallallahualeyhivesellem),kendisine münafıkları bildirmişti.) ben de münafık myım Allah aşkına söyle diye yakardığı günler…

    Koca Ömer(r.a.)’ın bile korktuğu tehlike için ey nefsim ne kadar korkuyorsun acaba?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s