Darwin’in 150 Yıllık Evrimi


darwinGeçtiğimiz günlerde Darwin’in 200. doğum günü ve onun meşhur kitabı “türlerin kökeni” nin 150. yıldönümü kutlandı. Bu vesile ile yine, hiçbir şekilde hak etmediği halde, “bilimin en temel” yasası gibi sunulan “evrim” fikri, oldukça sesini yükseltmekte, propaganda ve dezenformasyon abartılarak yapılarak, garip bir bakış açısı ile gündeme taşınmaktadır.

Darwin’in 150 yıl önce ortaya attığı fikirleri, günümüzün bilimsel yeterlilik düzeyinde, hala daha sadece “fikir” olarak, felsefi planda tartışılmasına rağmen, maalesef “bilimsel” kavramı ile eşanlamlı sunulmakta, kanıtlanmış gibi duyurusu yapılarak, karşıtları da çağdışı ve bilimden yoksun olarak etiketlenmektedir.

Bir bilimsel teorinin gücü, hangi durumda yanlışlanacağı belirginse ortaya çıkar. Ve hikmetten, felsefeden ayrılır. (Aslında tam olarak ayrılmaz, onlara yön verir)

Oysa “evrim”, gerçek bir bilimsel teori değildir. Ne zaman doğrulanabileceği veya yanlışlanabileceği ortaya koyulmamıştır. [1]

 

Görelilik, büyük patlama bunların hangi durumda yanlışlanabileceği bellidir. Kimse görelilik teorisi için felsefi olarak yanlışlama yoluna gitmez, çünkü teorinin öngörüleri gözlemlenerek kabul görmüş. Örneğin görelilik doğruysa, dünya gibi büyük cisimlerin kendi eksenleri etrafında dönerken zaman ve uzayı bükmeleri gerekir diyen teoriyi, Eınsteın kurmuştur. Kuramının doğrulanması veya yanlışlanması açısından, net olarak kuralları, yasaları belirlenmiş bir şekilde sunumunu yapmıştır. Teoriye dökmüştür.
Yani “eğer dünya, uzay ve zamanı eğiyorsa, yakınlarındaki uyduların yörüngesi değişmeli”[2] diyen insanlar, bu uyduların yörüngelerindeki sapmayı ölçebilirlerse, görelilik teorisi sınanmış olacaktır. Bugün bu ölçüm yapılmış ve lageos1 ve lageos2 uydularının yörüngesinde yılda 2 metrelik sapma gözlenmiştir. Teori ile %99 uygun sonuçlar bulunmuştur.

Şimdi, evrimi teori yapan kurallar ve yasalar bütünü, kendisinin hangi durumda “yanlışlanabilir” olacağı hakkında ne diyor?
Şahısların inanma/inanmama felsefi yorumlarından etkilenmeyen rasyonel söylemi ne?
  Bunu, yani canlılığı illa tek bir ataya bağlamayı, teori yapan nedir?

Gerçekten bu bilimsel bir teori ise, neden insanlar, bu teoriye inanan ve inanmayan olarak ayrılabiliyorlar. Bilimsel bir teoriye inanılmaz, teori gözlenir, sınanır kabul görür ve ya görmez!

Doğal seleksiyon, uzun bir süreç veya adaptasyon hatta mutasyon bir canlıda farklı, diğerinde daha farklı olabilir, bazısında olmayabilirde… Doğal seçilimin ortak ataya delil teşkil etmesi de gerekmez, trilyonlarca ortak ata arasından, günümüzde mevcut olanların sebeplerinden bir sebep de denilebilir.

Şu anda ‘evrim’, Darwin’in, Dawkins’in yada hemfikir bilim insanlarının, temel kurallar ve yasalarını gözlemlediği, sınadığı, hangi durumda yanlışlanabileceğini ve bu yanlışlanabilecek şu, şu ve şu durumlardan alnının akı ile çıktığını söyleyebileceği bir teorimidir?

Madem bilimseldir öyle ise desin ki: Ortak atayı, destekleyen kanıtlar şunlar… (Doğal seçilim, koruyucu benzerlik vs. ortak ata için delillendirici önermeler değildir)
Buna zıt bir şekilde, eğer şöyle bir durum gözlenirse, işte o zaman biter!..

Evrim hipotezini, şahısların kabul edip etmemesi haline getiren şey nedir? [3]

Ben desem ki; yeryüzündeki tüm türlerin atası farklıdır. Hepsinin atası kendine ait dna ile madde çorbasından(primordial soup) yaratılmıştır. (ateistler, tesadüf etmiştir desin) Evrim, hangi deney ve gözlemi ile beni yanlışlar? Evrimi kanıtladığı iddia edilen ne kadar ampirik yöntem varsa, hiçbirinin ona zıtlık teşkil eden benim söylemimi yanlışlamadığını iddia ediyorum!

Darwin, Dawkins veya benzer düşüncedeki bilim insanlarından biri gelsin, evrim ve benim varsayımım arasındaki “bilimsellik farkını” delillendirsin!

Evrim, uzun bir süreçte aminoasit çorbasında bulunan maddelerin ilk canlıyı oluşturduğunu iddia ediyor. Basit canlı formunun sonradan geliştiğini söylüyor.
Bende o süreç sonucunda bir değil, milyonlarca ilk ve farklı canlı formu oluşabilir diyorum. (Bütün türlerin orada oluştuğunu) Tüm farklı formların atasına bağlı olarak gelişebileceğini söylüyorum.

Beni kim, nasıl yanlışlayabilir?

Evrimle ilgili, aslında bilimsel teoriye hiç yakışmayan bir şekilde propagandasının yapıldığı, popülerlik, albenililik ve inandırma amaçlı, imajmakerların elinde şekillenen bir ideoloji olduğu çıkarımından öte, bir 150 yıl analizi yapmak oldukça zor! :)

Artık anlaşılmalı ki biyolojinin; sabote edilmesinden, kundaklanmasından öteye doğru, daha verimli, gelişme ve işlerlik gösterebilmesi için, bu “fikre”, hak ettiği kadar değer verilmelidir.

 

[1]  Yanlışlanabilirlik ilkesi (falsifiability principle) K.Popper

[2]  NASA – CNNTURK İzafiyet teorisi doğrulandı…

[3]  Evrim, Bilim mi? İnanç mı?

Reklamlar

Darwin’in 150 Yıllık Evrimi” üzerine 3 yorum

 1. Aslında müslümanların evrime bu kadar takılmaması lazım. Olmayan bir şeyi niye bu kadar büyütüyoruz. Mevcut olan kötülükleri bile bazen yok sayarak üstesinden geliyoruz. Olmayan şeyleri de yok saymalıyız.

 2. Aslında kesinlikle haklısınız. Hak ettiğinden fazla değer veriyoruz, yanlışlarken bile… Reklamın iyisi/kötüsü olmaz derler. Galiba biraz fazla abartıyoruz, müsbet/menfi etkilerini…
  Teşekkürler, Ebedi mutluluk inşaallah!..

 3. Okuyucu,şu aralar çok okuduğundan mı yazmıyor acaba?

  okuyucu:
  Yazacağım inşaallah. Okumaktan değilde belki okumamaktan yazamıyorum.
  Rıza-ı ilahi İstikameti üzre olur, tüm fiillerimiz inşaallah…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s